Dobrozóna
Přijďte se dozvědět více o tématech, které by v dnešní době měly být slyšeny.
Na Vaše otázky budou odpovídat ti nejpovolanější.
Přijďte si k nám do stánku odpočinout, pobavit se a dozvědět se více o světě smyslů!
- Projdete si smyslovou dráhu pro děti s autismem nebo ADHD
- Oddychnete si v relaxační zóně
- Prozkoumáte Snoezelen stan pro děti s autismem, poruchou pozornosti či senzorickými problémy
- Vyzkoušíte si simulátor autismu a zjistíte, jak svět vnímají lidé s autismem
- V našem stánku zabavíte své smysly kolekcí senzomotorických aktivit
Centrum ÁČKO, p.o., s láskou otevírá náruč rodinám s dětmi a mladými dospělými do 26 let, kteří čelí výzvám spojeným s poruchou autistického spektra, ADHD, mentálním či kombinovaným postižením. Rodinám nabízí komplexní podporu v podobě široké škály sociálních služeb, které jim usnadňují každodenní život v podobě:
- Sociální rehabilitace:
Pomáháme rozvíjet dovednosti a posilovat sebevědomí dětí a mladých lidí s postižením, aby se co nejvíce zapojili do běžného života.
- Odborného sociálního poradenství:
Nasloucháme individuálním potřebám každé rodiny, poskytujeme odborné konzultace a nabízíme pomoc s orientací v systému péče.
- Odlehčovací služby:
Nabízíme dětem a mladým lidem s postižením krátkodobý pobyt, čímž jejich rodinám umožňujeme potřebný odpočinek a regeneraci.
- Homesharingu:
Propojujeme dlouhodobě pečující rodiny s rodinami či jednotlivci, kteří mohou část svého volného času věnovat dítěti s postižením.
Bližší info na www.centrum-acko.cz
Náhradní rodinná péče
Místo setkání, kde se můžete seznámit s tématem náhradního rodičovství.
Náhradní rodinná péče poskytuje útočiště dětem, jejichž biologičtí rodiče se o ně nemohli nebo nebyli schopni postarat.
Najdete zde chill zónu, kde si můžete popovídat:
- s pěstounkou o osobní zkušenosti s pěstounskou péčí,
- s pracovnicí krajského úřadu o všech formách a možnostech náhradní rodinné péče,
- s pracovnicí doprovodné organizace
Konkrétní harmonogram najdete zde:
- 14:30-15:00 Simona Čubáková – odborník na zprostředkovaní NRP, krajský úřad Zlínského kraje (stánek)
- 15:15-15:45 PREZENTACE TEMATU NRP v Diskuzní zóně, Simona Čubáková (diskuzní prostor)
- 15:30-16:00 dlouhodobá pěstounka, Marta Hořínková (stánek
- 16:00-17:00 PANELOVA DISKUZE
- 17:30-18:00 pěstouni na přechodnou dobu, manželé Baránkovi
- 19:30-19:00 dlouhodobá pěstounka již odrostlých dětí, Šárka Šimšová
- Chcete vědět jaký je rozdíl mezi osvojením a pěstounskou péčí?
- Jaký je rozdíl mezi dlouhodobou pěstounskou péčí a pěstounskou péčí na přechodnou dobu?
- Kdo může být pěstounem?
- Jaké děti potřebují náhradní rodinu?
Přijďte si k nám do stánku odpočinout, posedět a popovídat si o všech formách a možnostech náhradní rodinné péče, či o zkušenostech s pěstounskou péčí s dlouhodobými pěstouny i s pěstouny na přechodnou dobu.
Snažíme se zajistit dětem, které to potřebují, náhradní rodinu. Ne všechny děti mohou vyrůstat v rodině společně se svými rodiči a dalšími blízkými osobám. Důvodem je skutečnost, že se původní rodina nemůže, nechce nebo neumí o dítě postarat. Takovým dětem je třeba zajistit včasnou, citlivou a účelnou pomoc. Jednou z možností je svěření dítěte do náhradní rodinné péče. Náhradní rodinná péče je forma péče o děti, kdy je dítě vychováváno „náhradními rodiči“ v prostředí, které se nejvíce podobá životu v přirozené rodině.
Sociální rehabilitace Amika podporuje děti od 7 let, mládež a dospělé, kteří se v důsledku duševního onemocnění nebo psychických potíží dostali do situace, kterou nedokážou sami zvládnout.
Našim posláním je poskytovat těmto lidem takovou míru podpory při zvládání nároků každodenního života, která jim umožní, v rámci jejich možností a schopností, žít plnohodnotný život.
Společným cílem je, aby se klienti zařadili do běžné společnosti, tzn., aby dokázali samostatně bydlet, aby docházeli do zaměstnání (pokud jim to nemoc dovolí), dokázali smysluplně vyplnit volný čas.
Klientům pomáháme přijmout svou nemoc, aby se v ní „orientovali“, dokázali rozpoznat její příznaky a projevy. Snažíme se o spolupráci s rodinami klientů, chceme oslovovat laickou veřejnost a seznamovat je s problematikou duševního onemocnění.
Více informací naleznete na:
zážitkové stanoviště 14 – 20 h
- vyzkoušejte si simulátor onemocnění pohyblivosti ruky pomocí speciálních rukavic – postižené artrózou či parkinsonovou chorobou – „zkus se podepsa“ a „dej si doušek vody“
- Je nám divné, proč to babičce trvá tak dlouho? Copak se ten člověk neníschopný napít, aniž by se pobryndal? Někdy to prostě jinak nejde…. Zkus na vlastní kůži, jaké to je mít artrózu či parkinsonovu chorobu. Prožitek, pochopení,
respekt.
- simulace onemocnění zraku pomocí speciálních brýlí – chceš vědět, jak vidíčlověk s šedým zákalem či jiným zrakovým onemocněním? Vyzkoušej si naše brýle…
- konzultační stanoviště:
- 16-17h – MUDr. Mikolajkové Veronika – lékařka paliativní medicíny – (co je to paliativní medicína? Máme v rodině člověka s nevyléčitelným onemocněním. Jak se k němu chovat? Můj kamarád ukončil léčbu rakoviny. Nevím, co říct, když ho potkám. Co je to hospic? Jaký je rozdíl mezi paliativní péčí a eutanazií? Co potřebují slyšet lidé na konci života? (To jsou pouze náměty otázek, mohou být samozřejmě jakékoliv.)
- 17-18h – Mgr. Veronika Ziobroňová z Poradny pro pečující – jak poznat, co je běžné zapomínání a co je začínající demence? Moje máma zapomíná a mě to rozčiluje. Můj táta už se o sebe nedokáže postarat. Co dál? Jak zvládnout péči doma a nebýt na to sám? Co je to demence? Jak upravit domácnost, aby se v ní starému člověku dobře žilo? (To jsou pouze náměty otázek, mohou být samozřejmě jakékoliv)
Dobročinný obchůdek Darovánek
výrobky našich dobrovolníků a klientů
možnost hovořit s dobrovolníky diakonie
výstava fotografií z činnosti dobrovolníků
Pomáháme seniorům, lidem se zdravotním znevýhodněním, nemocným a
umírajícím, snažíme se být nápomocni jejich rodinám a ostatním pečujícím.
Ve Valašském Meziříčí poskytujeme 12 služeb – sociálních a zdravotních,
podrobné informace najdete na našich stránkách www.diakonievm.cz